Mutluluk nedir?

Sevgi en güzel hediyedir insanoğluna

Sevgi en güzel hediyedir insanoğluna

Mutluluk beklentisi

Tüm insanlar; “mutluluğu aynı manada ele alıyorlar mı” diye düşünmekteydim. Bunu araştırdığımda, farklı beklentilerin tatminine mutluluk dendiğini gördüm.

Mutluluk şu beklentiler içinde aranmaktadır:

  • İyi bir ailede doğup büyümek
  • İyi bir çevrede bulunmak
  • İyi iş imkânına sahip olmak
  • İyi kariyer yapmak
  • Yeterli gelir seviyesine sahip olmak
  • Sevgi dolu bir aile ocağı kurmak
  • Güzel bir eve sahip olmak
  • Toplum içinde itibarlı ve saygın olmak
  • Aile, iş ve toplum içinde başarılı olmak

Bu liste biraz daha uzatılsa da, aslında aranan şeyin ne olduğunu bilmek ona kavuşmak için önemlidir. Nedir mutluluk?

Mutluluk TDK sözlüğünde; “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu” şeklinde açıklanmıştır.

Mutluluk, insan ruhunun teselli olduğu bir an mıdır? Kaynağı manevi duygular olup, ruhi bir hazdan mı gelmektedir? Yoksa maddi imkânların, aile ve sosyal hayatın, çevrenin, saygınlığın sağladığı ayrıcalıklar, dilediğini yeme, dilediği yerde gezme imkânları mıdır? En üst yönetici vasfı kazanmak, istediğini cezalandırıp istediğini ödüllendirmek midir? Topluma bir değer katmak, güzel bir eser ve iz bırakmak mıdır? Başarıdan başarıya koşup, insanlığa iyi bir eser ve miras bırakmak mıdır?

Sevinç, insanın kısa süreli bir memnuniyet ve haz duyma halidir. Sevindirici bir haber, keyifli bir sofra, zevkli bir eğlence bunu sağlayabilir. Ama mutluluk, her anın, her günün, bir ömrün mutlu geçmesi ise bu mümkün müdür?

Araştırmalar göstermektedir ki, 5 yaşında hayat dolu bir çocuğun mutluluğuna milyonlarca yetişkin insan tüm imkânlarına rağmen varamamaktadır. Bu çocuğun Alman, İngiliz, Türk, Arap, Acem olması da durumu değiştirmiyor. Şefkat dolu bir sevgi, bir tas mama yetiyor.

Yetişkinlerin mutluluk arayışı neden bitmiyor? Üzülünce alışverişe kapılanlar, kendini yemeğe verenler, çikolata türlerinde mutluluk arayanlar ve hatta içki kadehlerinde teselli arayanlar yok mu?

Aslında tüm insanlar mutlu! Ama neyi aradıklarını bilmediklerinden hala, mutluluk seyyahı olarak ömürlerini bir arayışla tüketiyorlar. Mutluluk anı yaşamak ve hale şükretmektir.

Güneş bugün yine doğdu, yağmurlar yağıyor, hayat devam ediyor ve bende hala hayattayım, öyle ise yaşamak kadar büyük bir ödülü kazanıp bir sabaha daha uyanmak mutluluk değil midir? Yaşamak için günde bir ekmek iki bardak su yeterli. Ama aç gözlü insan altın muslukta, kristal bardakta mutluluğu arayınca değerli ömrünü onu kazanıp bunu ödemekle tüketiyor ve yorgun vücudunu hafta sonu kahvaltısıyla dinlendirmeye çalışıyor. Mutlu mu, ne gezer.

“Kanaat en büyük zenginlik” olduğu gibi, “güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır”[1] özdeyişi de herkesin aradığı mutluluğa anlamlı tarif getirmektedir.

Mutluluk iç sezi ve duygularla sıkı bağlantılıdır. Dış dünyadaki altın ve gümüşler insan mutluluğunda %10 kadar etkilidir. Ama çoğu insan, %90’ı kendi içinde bulunan kaynakta aramak yerine, yine ancak %10 kadar etkisi bulunan dış kaynaklarda aramaktalar mutluluğu.

Konforlu yaşam, lüks imkânlar insana belli bir süre (doyum süresi geldiği yere göre değişir) haz verse de, mutluluğunu sağlayamaz. Sonradan görme, miras yedi, taşra zengini gibi tanımlamalar, sonradan lüks imkânlara kavuşanların mutluluğu taşkınlıkta ve kaba üstünlükte sanmalarını anlatmak için kullanılır. Ama o değildir. Hayattayım ve inancımı, değerlerimi yaşayabiliyorum demek mutluluk için yeterlidir. Fikri hür, vicdanı hür insanları hapishane duvarlarının mahkûm edemediği gibi. Küçük dünya sıkıntıları da engin gönüllü insanları mutsuz edemez.

 

Muammer MURAT

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı 1.2.2016

[1] Mektubat, Hakikat Çekirdekleri

Tagged: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir