İletişim

Muammer Murat

E-posta: info@muammermurat.com

Comments: 85

 1. meral 09/05/2013 at 8:13 am

  mrhb ben rapor aldım 09.05.2013 yani bu gün bitti raporum yarın gidip başka bi yerden rapor alabilirmiyim sorun olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 3:58 pm

   insanların hastalıkları nedeniyle rapor alması gayet normal bir durum olup, bu konuda ardı ardına alınması suç ve hata değildir. ancak ihbar süresini aşan raporlar çalışma süresinden sayılmayacağı gibi iş akdinin feshine neden olarak gösterilebilir. zaten yeni kanunla tek hekim 10 günden fazla rapor yazamamakta. heyet ise 15 günlük rapor verebilmektedir.

 2. Mehmet Emre Aslan 22/05/2013 at 9:51 am

  Muammer Bey,
  Yazışma ve Dosyalama Sistemi adlı kitabınızı e-posta olarak gönderebilir misiniz?

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 3:56 pm

   Elbette, e-kitap olarak hazırladım ve isteyenlere göndermiştim. ileride bu sitede yayınlayacağım. herkes istifade edebilir.

 3. ebru 23/05/2013 at 10:37 pm

  sayın muammer bey, rica etsem bu e kitabınızın bir kopyasını yollayabilir misiniz? şirketler arası yazışma ve dosyalama kuralları olan kitabınızı. öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında bir araştırma raporum var. kitabınızın yararlı olabilceğini düşündüm. kaynakça göstererek bazı alıntılar yapmak istiyorum kitabınızdan. şimdiden teşekkürler.

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 4:04 pm

   kitabı mail adresinize göndermiştim.

 4. hakan 17/06/2013 at 12:24 pm

  iyi günler,

  İk alanında özel bir sektörde stajyer olarak başlamak zorunda kaldım ve şu an çalışıyorum ve çok memnunum. Proje bazlı olarak 5 aylığına girdim. Bu süre zarfında bir kaç proje ile süslemek istiyorum ki kurumda İK alanında bir ihtiyaç olduğunda bu çalışmalarımın etkileri hissedilsin. Normalde belli bir proje verilmeyecek bana ama ben gönüllü olarak bir şeyler yapmak istiyorum ve bu konu hakkında sizden fikir rica ediyorum. Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz ?

  İyi çalışmalar.

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 4:03 pm

   İK dünyasında proje çoktur, genç kardeşim. bunların başında iş analizleri, iş yükü analizleri, görev tanımları, süreç haritaları, süreç analizleri, işe alımda yapılandırılmış mülakat tekniği, iş gerekleri ve işe alım yetkinlikleri, aktif mesai süresi takibi ve yıllık iş günü kayıpları (izin, rapor, iş kazası, hastalık vs. ile çalışılmayan süreler) vs.

 5. fatma 13/07/2013 at 8:26 pm

  İyi günler Muammer Bey benim sorum işten ayrılırken cıktıgıma dair imza atmam zorunlu mu?yardımcı olursanız sevinirim.Tesekkürler,iyi calısmalar.

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:37 am

   işten ayrılan işçi kendisine tebliğ edilen yazılı çıkış belgesini imzalayarak tebellüğ ettiğini göstermiş olur. tebliğ yazısındaki çıkarma gerekçesini de.
   işçi bunu imzalamak zorunda değil ama işveren ispat unsuru olarak, yani yazılı tebliğ ettiğine dair imza alması gerekiyor. eğer işçi imzalamaz ise işveren iki şahit ile tutanak tutup, işten çıkışı yazılı tebliğ edilmiş, işçi imza karşılığı almaktan imtina etmiştir” şeklinde belgeleyebilir.

 6. seray 22/08/2013 at 8:57 am

  Merhaba Muammer Bey,
  ,
  Ben Ege Üniversitesi, uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi Seray Akpınar’ım.
  İşe alım süreçlerinde kullanılan test teknikleri ile ilgili bir araştırma yapmaktayım. Firmaların kullandığı test tekniklerine nasıl ulaşabilirim ? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:34 am

   işe alımda kullanılan psikoteknik testler önemli araçlar olup, bazı danışman firmalarca ücretli yapılmaktadır.

 7. Sema Gedik 30/12/2013 at 10:03 am

  Sayın Yetkili,

  Muammer Murat Bey’in yazışma kuralları kitabını nereden temin edebilirim?

  Saygılarımla,

  Sema GEDİK

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:33 am

   kitabı e-kitap olarak hazırladım. ihtiyacı olanlara e-mail yoluyla gönderiyorum.

 8. erika funda 18/02/2014 at 5:57 pm

  merhabalar

  tesadüfen bir yazınızı okudum ve çok beğendim.

  sizinle uygun bir zaman diliminde kariyer ve mülakatlar üzerine sohbet etmek isterim
  tsk

  Erika

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:33 am

   Teşekkür ederim. iletişim kurarak konuyu müteala edebiliriz.

 9. esin 08/04/2014 at 5:33 pm

  büro işçisi olarak çalışan 2 kişi mütemet olarak istihdam ediliyor. işyerine atanan şef bazı personellerine haksız yere fazla mesai ücretini mütemetlere yazdırtıyor. Olay şöyleki imzadan gelen mesailerin altına daktilo ile eklemeler yapılıyor. Sonra yapılan eklemelerin paraları her şahıs bankadan çekip mütemete getiriyor. Mütemette şefine veriyor. Müfettiş geldiğinde bu durum fark ediliyor ve şef bilgisinin olmadığını söylüyor oysaki deliller şahitler şefi işaret ediyor. Kurum ise mütemetleri disiplin kurulu kararı ile iş çıkışını veriyor. Mütemet sıfatıyla çalıştırılan kişiler resmi olarak büro işçisi görünüyor ve kamu tisli olarak çalışıyorlar. Ayrıca hiç ödeme zorunlulukları olmadı halde mütemetlere fazla mesai alan herkesin ödemesi olan faiziyle birlikte 90000 tl kuruma müfettişin baskı ve kandırmalarıyla ödettiriliyor. Durum ceza mahkemesine taşındı.Fesih kararı 10 ay sürüyor. şef ise memur olduğu için sadece uyarı cezası alıyor. Şimdi bu kişilerin iş mahkemesine dava açmaları durumu değiştirirmi? işten çıkış kodu 26 olarak görünüyor. Zaten emeklilikleri dolmuş olan kişiler fakat yıllardır emekleri karşılığı olan tazminatları ellerinden alınıyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim.

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 4:01 pm

   Ne yazık ki, insanların dürüst olması ve öyle kalması zorlaştı. bu yapılan insanlık dışı hallerdir. dava konusu olmuş bir konuda yorum zor, ancak yinede haksızlığa uğrayan işçilerin elbette işe iade davası açması ve haklı durumunu izaha çalışması hakkıdır.
   Allah yardımcınız olsun.

 10. tuğba birinciooğlu 20/05/2014 at 2:25 pm

  Muammer bey merhaba,

  LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfında yönetici asistanı olarak görev almaktayım. Yöneticim tarafından, kurum içerisinde çalışanlara vereceğim “yazışma ve dosyalama kuralları” ile ilgili bir eğitim hazırlamam istendi. İnternet üzerinden yaptığım araştırmada bu konuyla ilgili bir kitabınızın olduğu bilgisine ulaştım. Kitabınızdan yararlanmayı çok istiyorum. Sitenizde ulaşılabileceği yazıyor ama maalesef ben ulaşamadım. Sizden rica etsem mail adresime bu kitabı yollayabilir misiniz.

  Teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:28 am

   mail adresinize kitabımı gönderdim. bu eserden istifade edebilirisiniz. baskı ile yayınlanmasını lütfen yapmayınız.

 11. Özgür Özcan 20/05/2014 at 8:19 pm

  Muammer bey, Polonyadan sitesindeki yazınızda Uluslararası İlişkiler mezunlarının alındığını söylemişsiniz. Ben Galatasaray Üni’den bu alanda mezunum ve İngilizce ve Fransızca’yı iyi derecede konuşuyorum. Ancak hep çalışma izni problemine rastlıyorum. Acaba Türk firmalarından birine başvursam ilgilenir mi? Ve bu firmalara nereden ulaşabilirim?

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 2:48 pm

   özgür bey iyi günler,
   Kariyer imkanları Ülkemizde yabancı dil bilenler için daha geniştir. zira ingilizce, almanca, rusça, çince gibi diller konusunda ihracat-ithalat yapan şirketler eleman istihdamını artırdı. bu konuda dış ticareti olan büyük firmaları internetten tarayıp başvurmanız halinde iş imkanlarını mutlaka bulacaksınız.

 12. Bayram Çelebi 20/06/2014 at 11:07 am

  Merhabalar
  Bazı blog sitelerde yorumlarınızı gördüm, çok beğendim ve bundan ötürü teşekkürlerimi iletmek isterim. Benim size sorum; çalıştığım firmada 2005 Aralık ayından beri gümrük operasyon uzmanı olarak görev yapmaktayım. Yaptığım işle ilgili gerekli evraklarım vekaletname, gümrük işlem takip kartı gibi belgeleri firmam bana temin etmiş durumda dır. Bu firmaya başlamadan önce de yine gümrük müşavirliği firmasında çalışmaktaydım. Fakat firmamızın işlerinin azalmasından dolayı benim mesai saatlerimde biraz boşluk oluşmakta. Firmam aynı zamanda sigorta departmanımda çalışmam için baskı yapıyor. Bende mesleğimin dışında ve anlamadığım bir iş olduğundan dolayı kabul etmek istemiyorum. Ayrıca firma maaşlarımızı sürekli geciktiriyor. Bazen 2 ay üst üste maaşımızı alamadığımız oluyor. Zamlarımız zamanında yapılmıyor. Piyasa şartlarının altında rakamlara çalışıyoruz. Zaten firmaya bu konularda açılmış çok davalar var. Ben tercihen isyerimden tüm haklarımı alıp çıkmak istiyorum. Bu konuda ki görüş ve önerilerinizi paylaşmanız durumunda çok sevinirim.
  Saygılar sunuyorum.
  Teşekkürler

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:27 am

   Kıymetli bayram bey
   belki cevabım çok geç kaldı, kusura bakmayın.
   sorunuzun cevabı evet. haklarınızı alarak istifa edebilirsiniz.
   iş kanunu, iş verenin güvenli bir iş yeri sağlamak zorunda olduğunu ve ücret ödeme borcunu zamanında yerine getirmesini ister. siz eğer 30 günde bir ödenmesi gereken maaşınızı +20 gün geciktirmeleri halinde iş yapmama veya geçim kaynağınız olan ücretin bir kaç aydan beri geç ödenmesinden dolayı haklı nedenle istifa ediyorum diyerek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatlarınızı alırsınız. her halükarda istifa sonucu ihbar tazminatı alamazsınız.

 13. nergiz otlu 11/11/2014 at 3:14 am

  sayın muammer bey verdiğiniz bilgi için teşekür ederim ben yedi ay çalışdıktan sonra işden ayrılmak zorunda kaldım yinede tazminat ala bilirmiyim lütven yardımcı olurmusunuz

  • Muammer Murat 12/11/2014 at 11:22 am

   Çalışma süresi 2 ay dene süresi ve 6 ay iş güvencesi şeklinde tarif edilir.
   yani ilk 2 ay işçi ve işveren arasında deneme süresi olarak anlaşmaya varılarak işe başlanır ise, bu süre içinde gerçekleşen işten çıkarma veya istifada bir yaptırım yoktur. ancak 2 ay geçtikten sonra işveren haklı bir nedene dayanmaksızın işçiyi çıkarır ise ihbar tazminatı öder. işçi de geçerli bir neden olmadan ayrılır ise ihbar tazminatı öder. işçi geçerli bir nedenle istifa etse dahi ihbar tazminatı alamaz, işe iade davası açamaz. 1 yılını doldurmuş olması halinde ise geçerli nedenle istifa kıdem tazminatı almasını sağlar. sizin 7 aylık çalışma süreniz malesef istifa olması nedeniyle ihbar tazminatı almanıza mani olduğu gibi, bir dolmadığından kıdem tazminatı da alamazsınız.
   esenlikler dilerim.

 14. nevzattt 24/11/2014 at 11:06 pm

  Oncelikle Merhaba muammer bey ben Ankarada büyük bir fabrikada 5 yıldır işçi olarak çalışmaktayım geçen gün işyerinde talihsiz bir olay geldi başıma ben fabrikada küçük bir akülü çekici araç kullanıyorum mahmut isimli bir arkadaşım benim haberim olmadan benim kullandığım bu araçtan aküsünden şırınga ve iğne ile akü suyu çekip başka bir arkadaşa üzerine sıkıp şaka yapacaktı benim bu olaydan haberim olmadan şaka yapacağı arkadaşın yanına götürmemi istedi aracıma bindi ve olay yerine gittik bu şırngayi tekrar tolga isimli başka bir arkadaşa verdi saka yapması için yine ben tolgayida yanıma aldım bu sefer olaydan haberim vardı ve benim Aracım üzerinde şaka yapılacak arkadaşın üzerine sikarken diğer şaka yapılacak kişi fark etti bu tolga denilen arkadaş bi anda panikle iğneyi sağ eline almaya çalışırken benim bileğime battı ve o acıyla revire gittim olay yöneticiler tarafından duyuldu tolga mahmut ve ben disiplin kuruluna sevk edildik ifademi size anlattığım gibi verdim bu olayda ben haksız suçsuz olduğumu düşünüyorum ve bugün işten çıkaracaklarını sendika tarafindan duydum siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz simdiden teşekkür ederim

  • Muammer Murat 25/11/2014 at 9:48 am

   Kıymetli arkadaşım,
   öncelikle geçmiş olsun.
   disiplin cezası kurum veya işletmenin disiplin yönetmeliklerinde yazılan suçlar için verilebilir. size şaka olarak yaptığınız fiil ve hareketlerin işten atılma cezası gerektiğini ifade eden kurumun disiplin yönetmeliği maddesini yazılı olarak beyan etmeleri gerekir. zaten zarar gören siz olduğunuza göre ve 3 günden fazla işten geri kalmadığınıza göre işten atılma cezası çok ağır olur. bunu mahkemeye götürdüğünüzde mutlaka işe iadeyi kazanırsınız.
   diğer arkadaşlara gelince onlarında işten atılma değil, sorumlu davranmamaktan 3 günlük ücret kesintisi cezası alması gerekir.
   işten atma en yüksek cezadır ve kurumun, işçinin ücretinin 30 günlük bedeli kadar zarara uğratılmış olması gerekir. İş K. md. 25.
   kanaatim işlenen kabahat ile ceza orantısız olup, itiraz hakkınız vardır.

 15. Gültekin Levent 23/12/2014 at 11:54 pm

  merhaba Muammer bey.sorum şu yaklaşık 8 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.2010 yılına kadar sigortalarımız inşaatlarda yatırıldı.yapılan bir şikayetle atölyeye giriş yapıldı.2013 kasım sonu çıkış verilip bir ay başka yerde gösterilip sonra ordan da çıkış verilip yine atölyeye alınmış.işveren şimdi ise kapatma verecek.ben başka yerlerde sigortalı gözüksemde hep aynı yereydim.bir sürü belgede imzam var ve kopyaları mevcut.8 yıllık haklarımı alabilir miyim?saygılar

 16. Ahmet 28/01/2015 at 10:49 pm

  Merhaba. Ben kamuda engelli işçi olarak çalışıyorum. Ücret hesaplamalarında ödeme hesaplamalarında uygulanan fiili çalışılan günler konusu var. Şize şunu sormak istiyorum. Fiili çalışılan gün nedir? Remi tatiller fiili çalışılan günden sayılırmı? Birde engelli çalışanlara hava şartlarından vede bazı günlerde verilen idari izinler oluyor.Bu günler fiili çalışılan günden sayılır mı? Teşekkür ederim.

 17. Burak 30/03/2015 at 2:46 pm

  Merhaba Muammer Bey,

  Şirketler İçin Yazışma ve Dosyalama adlı e-kitabınızı mail yoluyla gönderebilir misiniz?

  Teşekkür ederim.

 18. Hasan 07/04/2015 at 4:20 pm

  Merhabalar iş hukukuyla ilgili bir soru sormak istiyorum.Kurumsal bir çağrı merkezinde görev yapmaktayım.Çağrı esnasında müşterinin duymuyacağı şekilde argo konuştum.Sistem gereği kesinlikle müşteri duymadı ancak yöneticilerimizden bazıları duydu ve sıkıntı oldu şuan durumum muamma.İşten çıkarılma durumum olabilir, disiplin kuruluna sevk edileceği bilgisi aktarıldı acaba sonuç yasalara göre ne olabilir.Şöyle de bir durum var yıllık iznimin dolmasına kısa bir süre kaldı, şirket doğal olarak bunu da istemiyor izin parası ödememek için.İşten çıkarılma durumumda nasıl bir hakkım doğar.Araştırdığıma göre yıllık izin konusunda art niyet tespit edildiğinde ayrıca bir tazminat hakkım doğuyormuş.Bir diğer durum da bir çok arkadaşımda istifanı ver yoksa seni disiplinden çıkartıp siciline işleriz durumu oldu.Arkadaşlar da korkarak istifa etti ve tazminat talep edemediler.Nasıl bir süreç izlemeliyim yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 19. sengul karlica 04/07/2015 at 11:34 pm

  Mrb muammer bey..10aydir calistigim is yeri aniden kapatma karari aldi ve ertresi gun kapatti Bu bize sadece 1gun onxeden haber Verdi o kadar..Bu durumda haklarimiz nedir..

  • Muammer Murat 16/11/2015 at 4:07 pm

   işyerinde 10 kişiden fazla çalışan var ise iş güvence yasası gereği işletme size ve iş kur müdürlüğüne 1 ay önceden bildirmek zorunda idi. aksi halde iş akdinin feshi geçersiz olur ve geçen sürelere ait ücreti ödemek zorundadır.

 20. burçak 12/11/2015 at 12:39 pm

  Merhabalar Muammer Bey,
  yazılarınızı okudum ve çok beğendim.Sizden kendimle iligili fikir almak istiyorum
  eğer vakitiniz olursa cevap verebilirseniz çok sevinirim sizin gibi birinin görüşü benim
  için çok önemli.
  Kendimle ilgili özet geçmek istiyorum 35 yaşındayım dokuz eylül üniversitesi işletme bölümü mezunuyum ingilizcem orta düzeyde o2003yılında mezun oldum ve aynı yıl iş hayatına insan kaynakları departmanında başldım ve 6yıl aynı şirkette çalıştım ve İK nın kanun dahil tüm süreçlerinde kendimi müdürüm sayesinde geliştirdim 2009 yılında daha büyük bir şirketten teklif aldım ve orda da 2 yıl insan kaynakları sorumlusu olarak görev yaptım eşimin tayininden dolayı şehir değişikliği yapmak zorunda kaldığım için ayrıldım bulunduğumuz yer tatil kasabası olduğu için kendime göre bir iş bulamadım ve çocuk sahibi olmaya karar verdim ve böylece 5yıl geçti sizce benim bundan sonra çalışma şansım olabilir mi bir İK cı ve yönetici olarak görüşünüzü almak istiyorum

 21. Erhan mutlu 08/03/2016 at 8:49 pm

  Merhaba muammer bey

  Esimi 2 yil once bir isyerinde sigorta yaptirmisdim. Dogumdan 4 ay once ve dogum oldu rapor aldik dogum ucretini yatirdilar. Ama sigorta yaptirdigimiz is yeri galiba incelemeye girmis anladigim kadariyla esimi dogum parasini almak icin sigorta yaptirdiniz diye ssk bizi cagirrip tutanak tuttular laf ta arastirilmis ama arastirma diye birsey yok cunku is yeri iflas etmis o zaman zarfinda tutanak sonucu bizden dogum ucretini geri istiyorlar faiziyle 4000 lira biz bu isin icinden nasil cikabilkriz bi yardim edebilirmisiniz..

  • Muammer Murat 10/03/2016 at 1:52 pm

   Erhan bey
   pek çok insan eşlerini sigortalı yaparak onların da emeklilikleri için bu yolu denemektedir. bu isteğe bağlı sigortadan daha masraflı ve külfetli bir yol olmasına karşılık yapılmaktadır. siz işletmenin tüm primleri yatırdığını ve 2 yıldır sigortalı olduğunu ifade ettiyseniz, avukat aracılığıyla bu işi takip edip bu ödemeden kurtulabilirsiniz. bir işyerinde çalışanın sigortasını yatırdıktan başka her gün o işyerine gidip geliyor olması şart olmadığından oradaki sigorta işleminin ne sebeple bulunduğunu araştırma, soruşturma vs. mümkün olamaz.

 22. Busra 03/05/2016 at 5:46 pm

  Mrb Muammer bey 21 nisan 2016 tarihinde doğum iznim bitti 8 Mayıs 2016 tarihine kadar yıllık izindeyim. Ücretsiz izne ayrilirsam işsizlik maasi alabilir miyim? Ücretsiz izindeyken ya da bitiminde işten cikarilirsam eğer işsizlik maasi alabilir miyim?

  • Muammer Murat 09/05/2016 at 10:08 am

   Buşra hanım
   ücretsiz izin sözleşmenin askıya alınması halidir, bu durumda sGK primi ödenmez, bordro yapılmaz, ücret ödenmez, sgk hastalık parası ödemez, işkur işsizlik ödeneği ödemez. boşta geçen sürelerdir. ücretsiz izin işverenle ve devletle tüm ilişkilerin bittiği südedir.

 23. İbrahim 10/05/2016 at 11:12 am

  İsyerine annem hasta diye yalan soledim izin aldim bu durum tazminatsiz fesih hakki dogurur mu

  • Muammer Murat 13/05/2016 at 11:23 am

   sayın ibrahim
   iş k. 24. madde çok ağırdır. işverene ahlak ve iyi niyet kuralları çerçevesinde çalışmadığınıza dair bir delil verdiğiniz anda. iş akdiniz tazminatsız feshedilebilir. ancak yargıtay kararlarında adil karar verilmesi istenmiştir. yani suç ve ceza orantısız olduğunda çıkış işlemi haksız bulunur. bir örnek var orada, aşçı yemek hanede bir kg eti fazla pişirip yaktığı için işten atılmış, mahkeme bunu bu suça verilen ceza son derece ağırdır diyerek işe iade etmiştir. sizin bu yalan veya yanıltıcı bilgilerinizin sayısı, işverene maliyeti, size sağladığı çıkarı göz önüne alarak çıkış işleminde adalet aranır. o nedenle ilk kez söylenmiş ve yıllardır çalışan bir işçiye hemen çıkış verilirse mahkemeden döner, yeni bir çalışan ve hatta 2 aylık deneme süresinde ise çıkış makul kabul edilir.

 24. Sabahattin 27/06/2016 at 12:01 pm

  Merhaba cArrefoursa markette yönetici olarak çalışıyordum 1 Haziran’da eve atıl iade ürün götürdün diye suçlayıp beni etik kurula sevk ettiler savunmamı aldılar ama bana hiç haber vermeden 16 Haziran da çıkışımı vermişler tazminatsız atılmıştım galiba 26.maddeye göre peki böyle bir durumda yasal hakkım olan yıllık izin paramı alabiliyormuyum ?

  • Muammer Murat 29/06/2016 at 2:01 pm

   Sayın Sabahattin bey
   iş kanunu 25/II madde işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkarılmasıdır. ve bu durum disiplin işlemi ile tespit edilir ise işten çıkarma tazminatsız olarak gerçekleşir.
   ancak işçinin çıkış kararı verilinceye kadar hak ettiği ücreti, ikramiyesi, fazla mesai ve izin paraları saklıdır. sadece kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz.
   bu çıkış işleminden sonra İŞKUR işsizlik ödeneğini de yapmaz.
   kullanmadığınız izin paralarınızı alabilirsiniz

 25. eylem 29/06/2016 at 2:46 pm

  Merhaba Muammer

  20/06/2016 tarihinde doğum raporum bitti ve yarım zamanlı çalışma hakkından faydalanmak istediğimi işyerine bildirdim. Onlar ise bana çıkışımı verdiler ve 2 ay süreyi de ihbar süresi olarak değerlendiriyorlar. Şimdi ben 2 ay boyunca yarım zamanlı çalışma hakkından faydalanırsam, maaşımın yarısını işveren, diğer yarısınıda işkur ödediğinde ve bu sürenin sonunda da işten çıkartıldığım takdirde,. işsizlik maaşımda düşüş olur mu?

 26. eylem 29/06/2016 at 2:47 pm

  Merhaba Muammer bey

  20/06/2016 tarihinde doğum raporum bitti ve yarım zamanlı çalışma hakkından faydalanmak istediğimi işyerine bildirdim. Onlar ise bana çıkışımı verdiler ve 2 ay süreyi de ihbar süresi olarak değerlendiriyorlar. Şimdi ben 2 ay boyunca yarım zamanlı çalışma hakkından faydalanırsam, maaşımın yarısını işveren, diğer yarısınıda işkur ödediğinde ve bu sürenin sonunda da işten çıkartıldığım takdirde,. işsizlik maaşımda düşüş olur mu?

  • Muammer Murat 29/06/2016 at 2:52 pm

   Sayın Eylem
   işyerinin ekonomik zorluğu nedeniyle ençok 4 ay yarım maaş ödemesi halinde işkur kalan yarısını karşılamaktadır. bu sürenin sonunda işsiz kaldığınızda ise tolamda 10 işsizlik ödeneğiniz var ise İŞKUR 4 ayını ödeni kabulediyor ve kalan 6 ayı ödüyor. alacağınız ücret aylık olarak değişmez ama süresi kısalmış olur. üstelik daha az ücret aldığınız halde.

 27. özlem 30/06/2016 at 3:40 pm

  merhaba muammer bey ben bir ilçede devlet hastanesinde aşçılık yapıyorum 6 aydan beri çalışıyorum şirket işçisi olarak ama bana ne hafta tatilimi nede fazla çalışma parasını ödemiyorlar nede resmi tatillerde mesai ücreti ödediler enayi gibi çalıştırıyolar nasıl bi yol uygulamam lazım bana yardımcı olurmusunuz nasıl bi hukiki yolu varmı teşekkürler şimdiden

  • Muammer Murat 30/06/2016 at 4:15 pm

   Sayın Özlem
   Çalışma hayatının esası olan haftalık dinlenme ve fazla mesailerde fazla ücret ödemesi yasaların gereğidir. buna uymayan işvereni Çalışma Bakanlığı müfettişlerine, ilçenizde olmadığından il İŞKUR müdürlüğüne veya ALO 170 hattından çalışma bakanlığına şikayet edebilirsiniz.
   bu şikayetler üzerine yapılacak incelemede isimler gizli tutulur, ancak sizden olduğu bilinip işten çıkarırlarsa 4 maaş kötü niyet tazminatı alırsınız.

 28. Mehmet 02/07/2016 at 12:07 am

  Slm ben bir iş yerinde çalışıyordum işsizlik maaşı alamıyorum 1 günümü 15 maddede göstermiş şimdi ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz

  • Muammer Murat 16/08/2016 at 5:09 pm

   Mehmet bey
   Ne yazık ki, son 4 ay içinde 1 gün bile olsa devamsızlık var ise işkur bu ödemeyi yapmıyor. 15.madde toplu çıkışla ilgili.

 29. ali yetiş 07/07/2016 at 9:10 pm

  ben şefim müdürümüz başka bir şefe tutanak tutuyor ve şahit olarak bana ve başka şef arkadaşıma imza atmamız gerektiğini söylüyor bende imza atmak istemediğimi atamayacağımı söyledim oda ozaman sanada tutanak tutacağım hem imza atmadığından 1 tane hemde müdürünü dinlemediğinden 1 tane toplam 2 tane dedi bir akıl verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Muammer Murat 16/08/2016 at 4:00 pm

   Ali bey
   Etik olmayan yaklaşımlara karşı dürüst duruş sergilemek erdemdir. size tutulacak tutanakların altına mutlaka şerh düşüp; şahit olmadığım şu konuda tutanağı imzalamadığımdan, müdürün talimatını dinlememe konusuna da aynı konuda suç üretmeye çalışmak gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

 30. ahmet 12/07/2016 at 12:25 am

  Muammer Murat bey merhaba;
  Ben iş yerinden askerlik nedeniyle ayrıldım. İş yerinden ayrılırken bana tazminatı mı ödedi şirket. Ben askerlik görevimi yaptım geldim aynı işe geri girmek istiyorum başvuru yaptım. Beni işe alma yükümlülükleri var mı tazminatımı ödedikleri halde.

  • Muammer Murat 16/08/2016 at 3:40 pm

   Ahmet bey
   Ne yazık ki işyerlerinin kimseyi tekrar işe alma zorunlulukları yok. işe iade davasını kazanmış işçiler hariç.
   bu nedenle başvurunuza olumlu cevap almanızı ümit ediyorum.

 31. İsmail 27/07/2016 at 2:36 am

  29.06.2016 tarihinde is yerinden karşılıklı fesihle işten ayrıldım. 13.07.2016 tarihinde başka bir isyerinde ise başladım. Ve bu tarihte sigortam da başladı. 29 hazirandaki isten çıktıktan sonra işsizlik maaşı için başvuruda bulunmuştum. İkinci başladığım is yerinde yaklaşık 10 gün kadar sigortaliyken işten çıkmak için dilekçe yazdım fakat şirket tarafından onaylanmadan işyeri kapandı. Bu arada işsizlik maaşı almaya hak kazandığım mesajı geldi. Fakat tekrar ise başladığım için kesildiği mesajı geldi arkasından. É devlette hala kapanan işyerindeki sirketin sigortası görülüyor sayfamda. İşsizlik maaşım tekrar devreye girer mi, işsizlik maaşını alabilir miyim? Benim yapmam gereken birsey var mı? Teşekkür ederim.

  • Muammer Murat 16/08/2016 at 5:18 pm

   İsmail bey
   işten çıkış ile İŞKUR a başvurmanız normal. 13 gün sonra başka işyerinde işe başlayınca işsizlik ödeneği kesilir. yani 10 günlük kısmını alabilirsiniz. ikinci işyeri kapanınca yeniden başvurmanız gerekir. kapanan işyeri sizin sgk çıkışınızı yapmadan İşkur işlem başlatmayacaktır.

 32. ahmet 12/08/2016 at 4:13 pm

  belediyede taşeron personel devlet memurunun amiri olabilirmi ve evraklara imza atıyor kanuna göre suç işliyormu

  • Muammer Murat 16/08/2016 at 2:12 pm

   Sayın Ahmet bey
   Devlet memurları kanunu 657 tamamen özel bir kanun olup yasal düzenlemelerle görevlendirme yapılan çalışanları ifade eder. bu çalışanlar kendi özel kanunlarına ve bu kanuna uygun çalışan amir ve memurlara sahiptir. işyerinde yapılan bir düzenleme veya işlem için geçici görev almış bulunan taşeron firmaların çalışanları ve yöneticileri farklı statüde olup devlet memurlarına emir ve talimat verme yetkisine sahip değillerdir.
   her memurun sicil amiri (idari amir) belli olup onun dışındaki kimselerden emir ve talimat alması suçtur.
   memurun iş alanına giren konularda taşeron çalışanları veya yöneticileri işlem yapamaz ve imza atamazlar. sorumluluk yine devlet memurundadır.

 33. Özlem Memiş 16/08/2016 at 7:07 pm

  Merhaba ,

  İşveren tarafından asıl iş sözleşmesinde denkleştirme çalışması uygulanabilir gibi bir madde yer alıyor ve imzalanmış ise aradan geçen süre (5 yıl ) önemli olmaksızın denkleştirme çalışmasını uygulamaya koymak için bir mutabakat sözleşmesi ile tekrar işçinin yazılı onayı alınması gerekir mi ?

  • Muammer Murat 21/08/2016 at 7:44 pm

   Sayın özlem
   iş sözleşmelerinin azami süresi iş kanununda belirtilmemiştir. ancak borçlar kanunu bunu 10 yıl ile sınırlar. işçinin işinde ve işyerinde asli bir değişiklik yok ise 5 yıllık sözleşmeye rağmen denkleştirme uygulanması mümkündür. fazla mesai yönetmeliğine göre fazla mesai yapılması için her yıl başında işçi ile yeniden mutabakat yazısı alınması istenmiş ise de bu fazla mesai yapılması konusundadır, ücret ödemesi veya denkleştirme yapılabilmesi için detayına ait değildir.

 34. mehmet yüksel 19/08/2016 at 3:19 pm

  kayseri de çimento sektöründe tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında bir fabrika da kaza geçirdim fabrika b ilçesine acile doktor kayseriye gönderdi fabrika sağlık memurları beni alıp fabrika arabasıyla fabrikaya oradan kayseri acile ben aci içindeyken sağlık memuru diyer işlerle ilgileniyordu çıkarken güvenlik güçleri ben acı içindeyken çalışanlardan şikayetçimimisin dedi yok dedim çalıştığım arkadaşlar sebebi değil dedim okudum yazdım gönderdiler ertesi gün müdür şefim isg şefi idari işler şefi güvenlik güçlerine ne anlattıysam onlardan dinledim fabrika doktorunn çalıştığı özel hastaneye gönderdiler tedavimi yapacaklarını söylediler koluma iki iğne 6 gün rapor 2 ay sonra kaza sonrası rahatsızlıklarım artınca doktor biraz bekle 3 ay sonra başıyın çaresine bak dediler masa başına aldılar yeni şefim 5 6 ay sonra tekrar sahada çalıştırmak istedi rahatsız olduğumu söyledim doktor birşeyimin olmadığını söylemiş itiraz ettim benden tehlikeli ve çok tehlikeli işler de çalışabilir raporu istediler devlet hastanesi 6 ay agır iş göremez ve cerrahi tedavisi yapılabilir raporu verdi benim iznimi bitirdiler doktorlardan rapor almamı istediler vsr bu arada fizik tedavisi oluyordum 6 ay sonra tekrar istediler alamaz isem fabrika benimle yollarını ayıracağını söylediler tekrar gittim bu sefer çalışabilir verdiler itiraz ettim fakülteye gönderildim orada doktorlara durumu anlattım daha kötü sonuç çıkabilir dediler ilk rapordan.1ay sonra oradanda aynı sonuç çıktı normal insanların çalışabileceği işlerde çalışabilir yuvarlak bir cümle ama cümle bu arada araştırdı iş kazası gösterilmemiş ve benimle oyun oynandığını anladım aklıma gelen her yere şikayet ve ihbarda bulundum sgk ya da şikayette bulundum evrakları hazırlayıp gönderdim en az 20 sefer sgk ya gittim 2 ay önce bana biz gelince seni ararız dediler iki veya üç hafta önce gittiğimde dosyanın ğediğini ve dosyanın arşive kaldırıldığını öğrendim ben okudukça cahilliğimi anlıyorum kazayı kanıtladım iş kazası olduğunu söyle diler babaşka sgk dan baktırıyorum işkazası yok meğerse ilde kurumlar yardımcı olmadıkları içim bimere bildirdim soruşturmacıda b ilçesine bağlı olduğumdan bunlara sormuş buradaki arkadaşlarda anladığım kadarıyla gücenmişler ben altı yedi aydır bekliyorum . demekki zenginlik böyle kurumlarda ve güvenlik güçlerinde tanığın veya tanıdığının tanıdığı veya onların taıdıklarıda iş görebiliyor.doktoru şikayet edecek yer bulamadım kaza geçirmeme sebep doktor ve yöneticiler.mağdur=maraba böyle imiş.şindi ne yapmalıyım bu olayı sosyal medyada paylaşmamın sakıncası veya kanun karşısında zor duruma düşermiyim.saygılarımla.

  • Muammer Murat 21/08/2016 at 5:47 pm

   Mehmet bey
   büyük geçmiş olsun, iş kazası geçirdiğinizde durumu öğrenmeye gelen hastane polisine bunu anlatmanız gerekirdi. hayır demekle sizi normal hasta ve yaralı şeklinde tedaviye alırlar. hem işlem uzun sürer hem iş göremezlikten dolayı almanız gereken pek çok tazminatı alamazsınız. belki de iş kazası sonucu işgörme oranınızda kayıp yaşanmıştır, bunun sürekli iş göremezlik ödeneği ile size sgk dan ek maaş bağlanması mümkündü.
   şu anda İŞKUR müfettişlerine durumu anlatıp iş kazası ve mağduruyiti anlatmanız yerinde olur. işten çıkarılmanız durnumunda kötü niyet tazminatını da bir avukatla takip etmelisiniz.

 35. mehtap kardaş 22/08/2016 at 2:44 pm

  Merhaba muammer bey,İşim gereği şehir dışına günü birlik yada kalmalı seyahatim oluyordu ancak ,şimdi OHAL durumundayken ve terörün hız kazandığı şu günlerde oraya gönderilmek istenirsem ne yapabilirim?Amirimin böyle bir durumu mobing aracı olarak kullanacağını düşünüyorum.

 36. Mehmet 30/08/2016 at 7:43 pm

  İşe gireli 1 ay oldu bayrama 13 gün var ve işten çıkarıldım bunun bi cezası var mı bayram önü işten çık atmalarının bi cezası var mı

 37. Mustafa akbaş 21/10/2016 at 4:20 pm

  Resmi bir kurumda ozel bir sirkete bagli 6 yildir calismaktayim. Ozele bagli oldugum icin mudurumuz memurlarina iyi davraniyor 1gun izin veriyor fakat ben yillik iznimden 1gun kullanamiyorum 1hafta kullanabilirsin en az diyor. Kendide surekli izinde diye 1 er gun izne cikiyor ne yapabilirim

 38. Merve 22/10/2016 at 4:07 pm

  Muammer bey merhaba taseron olarak devlet kurumunda calısmaktayım ucretsız dogum izni dönüşümde terfim alınıp maaşım düşürülebılır mı ?

  • Muammer Murat 18/12/2016 at 12:51 pm

   doğum izni süresince ücretinizi devlet ödeyecek ve 6 aylık ücretsiz doğum sonrası izninde ise işveren ve devlet ücret ödemeyecek ancak bu süre kıdem ve izin hakediş süresi içinde çalışılan sürelerden sayılmayacaktır. yani terfi belli bir süreye tabi ise doğum izninde geçen süre kadar terfi tarihiniz gecikebilir.

 39. Erdogan alkan 16/11/2016 at 6:52 am

  Merhaba muammer bey benim bir sorum olacak isyerimde bundan yaklasik 1 ay once uretimde hatali bir durum meydana gelmistir.bu durum ile ilgili dun disiplin kurulu toplandi ve bir karara baglandi benim bildigim kadari ile olay olduktan sonra 6 gunde bu kurulun toplanip karara baglamasi gerekmezmiydi.
  Simdi bu durumda ben alinan kararin altina imza atmasam olurmu cunku1 ayda insan ne yaptigini unutuyor.ve disiplin kurulunun yanli davrandigi kanaatindeyim.

  • Muammer Murat 21/11/2016 at 4:07 pm

   Erdoğan bey
   cevabı geciktirdim kusura bakmayın. ama disiplin kurunulun toplanması 6 gün içinde olmak zorunda ancak karar süresi belli araştırma ve soruşturmalarla gecikebilir. bu gecikmeler makul süre ise kurulun aldığı kararın 6 gün içinde tekrar ilgili işçiye tebliği gerekir. bu tebliğ 6 gün içinde olmaz ise o zaman tebliğde gecikmeden dolayı itiraz mümkündür.

 40. Fatma 23/11/2016 at 11:33 pm

  Murat bey merhaba,
  Size danışmak istediğim konu şudur; eşim avm de bir mağazada çalışıyor dükkanını firma devretti ve 17.11.2016 tarihi ile kapanış için dilekçeler verildi. Devir alan kişi 18.11 .2016 tarihinde dükkanı çalıştırmaya başladı. Dükkanın kapanışını 4 gün önce 5 arkadaşa ilettiler ve sizlerin çıkışı yapılacak haklarınız verilecek denildi. Aynı ilde firmanın başka bir mağazası daha mevcut.orada çalışan arkadaşların hatta nakillerini kapanacak olan mağazaya yaptılar ki çıkış verelim diye çalışanların en yenisi 3 yıldır çalışıyor.17.11 de herhangi bir evrak imzalanmadı 21.11 tarihinde istanbul merkezden insan kaynakları personelini yollayıp diğer mağazaya imza için çağırdılar ancak evraklar da ihbar hesaplamamış yol yemek hesaplanmamış hatta eşimin 1 yıllık çalışması da hesaplanmamş hiç bir hakkını almadan istifa edip 2 ay sonra tekrar aynı yerde işe başladı hakkı devam ediyor normalde. Merkezdeki diğer yetkili ile görüşüp İhbar tazminatlarını ve diğer haklarını istediklerinde o zaman yeni personelin çıkışlarını yapıp sizin naklinizi oraya alıyorum demiş ancak bu olay 21.11 de gerçekleşiyor. Benim takıldığım nokta şu geçmişe dönük işe giriş yapıldığında cezası var ama nakil olursa geriye dönük cezası olmuyormuş internetten araştırdığımda bu şekilde bir bilgiye ulaştım.Çıkışta verilmedi daha ayrıca haklarında tutanak tutup ihbar ve kıdem tazminatını beğenmeyerek gittiler diye oradaki personelden imza almışlar. Geriye dönük nakil yapma hakkı var mı işyerinin ve bu şekilde yaparlar ise devamsızlık tutacaklar çıkışı bu şekilde yapacaklar diye tahmin ediyorum. 22.11 de avukata gidip 5 kişi ihtarname çektirdiler ayrıca. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkür ederim.

  • Muammer Murat 18/12/2016 at 12:45 pm

   Konuyu avukatla takip etmeniz yerinde olur. işyerinden yapılan çıkışla başka işyerine (aynı işverenin) nakli zorunlu değildir. yani aynı ilde 5 şubenin hangisinde çalışırsa çalışsın birinden sigortalı görünmesi yeterlidir. ancak nakil diye bir işlem yapılması işten çıkış verilip kıdemin sıfırlanması manasına gelir. bir karışıklık olduğu açık.

 41. Hakan 30/12/2016 at 4:01 pm

  Merhaba aynı işyerinde 8 yıldır çalışmaktayım bir sözleşme imzalamadım isim montaj ve sevkiyat ve depo sorumlulugu firmanın bölge Müdürlüğü kapatılıyor aynı şehirde firmanın üstlendiği bir projede sahada çalıştırılmamı istiyorlar bilgim olmayan bir işte şantiye de
  sigorta girişim 1996 3600 günü doldurdum şantiye de çalışmak istemiyorum hem mesafe olarak uzak üstelik bilmediğim bir iş kabul etmediğim taktirde ihbar kidem ve mesai hakkımı alabiliyormuyum bildiğim kadarıyla kendim bırakırsam işsizlik maaşı alamıyorum

  • Muammer Murat 13/01/2017 at 10:12 pm

   Sayın Hakan
   bu tayin sözleşmenizde belirtilen bir madde ise uymak zorundasınız. ancak şehir dışı tayinler sözleşmede yer almadığı sürece haklı nedenle istifa ve tazminat almanızı sağlar. aynıca SGK dan 15 yılı doldurduğunuzu ve emekli olabileceğiniz yazısını alarak tazminatlı ayrılabilirsiniz. ancak iki durumda da işsizlik ödeneği alamazsınız.

 42. özlem 05/01/2017 at 1:00 pm

  Merhaba muammer bey bir magazadakasiyer olarak calisiyorum ve surekli telefon ile araniyorum izinli ve yillik izinli oldugum her an ustelik mudurum telefonumu acamadigim anlar sonrasi aramissiniz diye geri dondugumde kiziyor ve nasil acmazsin telefonu diye bagiriyor bu konuda haklarim nelerdir

 43. serkan 06/01/2017 at 10:58 am

  merhaba muammer bey

  ben 2 yıl çalıştığım bir inşaat firmasındaki işimden yaklaşık 6 ay önce işten çıkartıldım. hak ettiğim tazminatlar şu veya bu şekilde uzatılıyor ve hala alamadım. sorum şu ki çalıştığım bu firmanın kapanma ihtimalinin olduğu ve bugunlerde kapatılırsa ben mahkemeye verip bu kapatılan firmadan tazminatlarımı yinede alabilirmiyim. teşekkür ederim

  • Muammer Murat 13/01/2017 at 9:54 pm

   Sayın Serkan
   işten ayrıldığınızda tazminatı peşin ödemeleri zorunludur. ancak ekonomik krizde olan işyeri bunu bir yıl içinde ödemek üzere en çok 4’e bölebilir. size hiçbir ödeme yapmadılarsa, size tavsiyem mahkemeye başvurarak alacaklı olduğunuzu belgelemektir. aksi halde firma iflas ettiğinde takip edilen borçlarını ödeyip parası kalırsa takipte olmayan borçları da ödeyebilir.

 44. türkan 16/01/2017 at 1:23 pm

  merhabalar.
  2012 yılında çalıştıgım firmadan avans aldım ve karşılıgında senet imzaladım çalıştıgım firmadan 2014 senesinde emekli oldum ama çalışmaya sevam ettim şirket 2015 senesinde iflas ertelemeye gitti bende işten ayrıldım hak ettiğim tazminatı senede karşılık almadım
  şirket faliyetine devam ediyor ben senedimi istediğimde kayboldugunu söylediler ne tazminatımı aldım nede senedimi bukonuda ne yapmaliyım
  teşekkur ederim

  • Muammer Murat 20/01/2017 at 6:10 pm

   Sayın Türkan
   Avans karşılığında senet imzalandığını ilk kez duyuyorum. işçi zaten avansı 1-2 taksitle maaşından keserek ödeyecektir. bunun için senet düzenlenmez. ancak sizin senedi alamamanız ortaya çıktığı anda şirket nakit geliri olarak değerlendirilir ve alacaklılar tahsil işlemi yapabilirler. bu konuda avukatla görüşüp gerekirse noterden senedin karşılığının tazminat alacaklarına karşılık ödendiği belirtilip senedin ortaya çıkması halinde geçersizliği belgelenebilir.

 45. va 18/01/2017 at 1:33 pm

  BEN 3 YILDAN BERİDİR TAŞERON OLARAK BİR BELEDİYEDE ÇALIŞIYORUM.BAŞKA BİR BELEDİYEYE GEÇMEK İSTİYORUM.NE YAPMAM LAZIM.

 46. va 18/01/2017 at 1:40 pm

  daha detaylı anlatayım.taşerona kadro henüz gerçekleşmedi.fakat taşeron olarak çalıştığım belediyeden ayrılıp başka bir belediyede taşeron olarak çalışmaya başlarsam gelecek kadro olayından faydalanırmıyım.bana yardımcı olurmusunuz.

  • Muammer Murat 20/01/2017 at 5:55 pm

   va
   taşeron işçi statüsünde çalıştığınız işyerinden (belediye) ayrıldığınız anda o işyerine ait tüm haklarınızı kaybedersiniz, yeni işyeri ise sizi yeni şartlarla işe alacaktır ve kadro durumu, ünvan ve derece kademenize ait özlük hakları yeniden başlayacaktır.

 47. Fatih 26/01/2017 at 10:44 pm

  İyi akşamlar, ben üniversiteden yeni mezun bir öğrenciyim. Sizden ricam bana bir yol göstermeniz.
  Şuanki durumum : Bir bankada uzman yrd. olarak teklif aldım. Önümüzdeki 15 gün içinde eğitim süreci başlayacak ancak ben kpss sınavından da iyi puan aldığım için eğitim süreci içerisinde veya eğitimden sonraki sürece denk gelecek şekilde, Ankara’da iki tane kurumun mülakatına katılma hakkı elde ettim.

  Eğer mülakatlar eğitim süreci içerisine denk gelirse veya eğitim sürecinin bitmesinden sonra olursa, Ankara’daki mülakatlara gidebilme imkanım var mıdır? yani rapor alıp gidip gelebilir miyim? Mazeret izni belirtebilir miyim? Tabiki kendilerine mülakata gidiyorum diyemem.

  Bankadan gelen teklifi reddetmek istemiyorum çünkü devlet kurumlarının mülakat süreçleri uzun ve işe alınıp alınmayacağım net değil. Bu yüzden elimdeki iş imkanımı da kaybetmek istemiyorum

  Ya iş teklifini kabul etmeyip mülakatlara girmeyi tercih edeceğim. Ya da bankanın teklifini kabul edersem benim mülakatlara gitmeme izin vermeyecekler. Ben ise rapor alıp bu durumu onlardan gizleyerek günü birlik gidip gelmeyi düşünüyorum. Böyle birşey mümkün müdür?

  Yeni girdiğimiz işte izin alma hakkımız olabiliyor mu ?

  Gireceğim kurumların iş şartları ve maaş durumu bankadan daha iyi olacak.

  • Muammer Murat 29/01/2017 at 4:00 pm

   Fatih
   eğer mülakatları değerlendirmek istiyorsan öncelikle imkanları bir çeklist ile gözden geçir, hangisini takip etmen hangisine mal oluyor bak. ardından en iyi imkanı kovalamak için bazılarını riske etmen gerekebilir. işe başlayın ve 2 ay içinde işi bıraktığınızda deneme süresi olarak sorun yaşamazsınız. ama sözleşmeye dikkat etmek lazım.

 48. murat arslan 27/01/2017 at 1:10 pm

  merhaba Muammer Murat bey benım sorunum aralık ayında istiharet raporu aldım ve hala sigortadan paramı alamadım işverenım ise elektronık ortamda rapru goremedıgı ıcın raporu onaylamıyor benım ne yapmam lazım sımdıden tesekkur ederim

  • Muammer Murat 29/01/2017 at 3:55 pm

   Sayın murat
   istirahat aldığınız hastaneye uğrayın, sgkya bildirim yapmamış olabilir.