Sosyal sermayeniz

Sosyal çevre, kültürel değerde katar

Sosyal çevre, kültürel değerde katar

Sosyal sermayeniz

Hayat boyu tanıştığınız, kaynaştığınız insanlar olmaktadır. Tanıştığınız her kişinin yaşamınızda aynı önemde ve yakınlıkta olmayacağı açıktır. Yinede tanıdık çevrenizi oluşturan bu sosyal kazanıma sermaye veya zenginliğiniz denilmektedir.

Network, iş veya sosyal hayatınızda tıkandığınız noktada telefon açıp fikir sorabileceğiniz yakınlıktaki çevrenizdir. Bu çevrenin büyüklüğü insanın sosyal zenginliği olarak ifade edilirken, farklı bir görüş olarak bu çevre, ilişkilerle insan kullanma olarak nitelendirilmektedir.

Network, telefon için elinizin gitmediği kişiler olmayacağı gibi, insanların sizin telefonunuza çıkmayacak kadar yormanız durumunda da ikinci görüşün nitelemesine girme riskinizi gösterir.

Mahalle arkadaşlarınız, lise ve üniversite eğitim süresince tanıştığınız arkadaşlarınız, çalışma hayatınız boyunca iş yaptığınız her işletmede tanıştığınız çalışan ve yöneticiler, ev ve işyeri komşularınız, akrabalarınız sizin geniş network ağınızdır.

Her yeni tanıştığınız kişinin hayatınızda ne kadar değerli bir kişi olacağını kestiremezsiniz. Uçakta tanıştığınız birinden iş teklifi alabilir ve işçi patron ilişkisi başlayabilir, yazın seminerde tanıştığınız bir genç ilerleyen zamanda “evet” dediğiniz eşiniz olabilir vs.

Mesleki bilgide ne kadar iyi olursanız olun, sosyal sermayenizi artırmadan üst noktalara gelemezsiniz. İş hayatında tek başına olmayı tercih ediyorsanız bu eksikliktir, ilişkiler ağı önemlidir.

Farklı kişiler, farklı kültür ve bakış açıları demektir, bu nedenle sosyal ağ aynı zamanda çok yönlü ve çok kültürlü kişilik geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu bir yönüyle sosyal zenginlik bir yönüyle de kültürel zenginlik demektir.

Entelektüel sermaye olarak ifade edilen insan gücü veya insan kaynağı, ekip ve takım halinde çalıştığında daha güçlü ve değerli olmaktadır.

İnsan ilişkiler sermayesini iyi kullandığında tanınma ve itibar edinmeye, giderek marka olmaya başlayacak ve pek çok farklı yerden güzel teklifler almaya başlayacaktır. Artık kurum ve ürün markası yanına “çalışan markası”, “kişisel marka” ifadesi de girmeye başladı.

İlişki sermayesinin artırılması yani sosyal zenginliğe ulaşmanın yolu ise iletişim becerisidir. Toplantı, seminer, kokteyl, açılış, tanıtım gibi programlar iletişime geçme ve tanışma için güzel fırsatlardır. Eğer insanlarla görüşme, tanışma konusunda resmi ve ciddi bir haliniz varsa, bu yönde bir zenginliğe ulaşmanız kolay olmayacak demektir.

Muammer MURAT

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı 11.1.2016

Tagged: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir